100 rocznica III Powstania Śląskiego

W środę 16.06.2021 r. Dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Grono Pedagogiczne, Uczniowie wraz z Rodzicami, mieszańcy Kochcic … upamiętnili przypadającą w tym roku 100 rocznicę III Powstania Śląskiego, wspólny trud i zaangażowanie Polaków, którzy wywalczyli możliwość powrotu Górnego Śląska do Polski.

Wielkoformatowa animacja komputerowa, wyświetlona w godzinach wieczornych w formie mappingu na murze Pawilonu Sportowego oraz wystawa okolicznościowa „Z myślą o Niepodległej”, skierowana do uczestników uroczystości, opowiadała o historii powstań śląskich, podkreślała dumę i wierność Polsce oraz przywiązanie Ślązaków do patriotycznych zasad.

To dzięki odwadze i poświęceniu Ślązaków, III Powstanie zakończyło się powodzeniem oraz przyznaniem Polsce większej części Górnego Śląska – z większością kopalń, hut i zakładów przemysłowych.

Bohaterscy Powstańcy Śląscy ocalili ważny dla naszej Ojczyzny region. Dodatkowo pokazali, że Ojczyzna to najcenniejsze dobro, o które należy troszczyć się każdego dnia.

Efekt zwycięskiego III Powstania Śląskiego Wojciech Korfanty ocenił słowami:

Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby,

cud nad Odrą dał Polsce Śląsk.

Cudu nad Wisłą i cudu nad Odrą nie stworzył żaden dyktator,

żaden mocarz, który wziął odpowiedzialność za losy narodu,

ale duch narodu,

jego solidarność narodowa,

duch obywatelski

i poczucie odpowiedzialności każdego obywatela”.

Podziękowania dla p. Damiana Respondka – nauczyciela historii – za wygłoszone słowo wstępu oraz dla p. Ewy Lesik – nauczyciela informatyki – za obsługę techniczną projekcji.

M. Horst