21 marca  – Dzień Samorządności

Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

Dnia 21 marca 2022 roku w naszej szkole odbyły się obchody “Dnia Samorządności“. Plan dnia, ustalony przez Samorząd Uczniowski, w porozumieniu z całą społecznością szkolną  na czele z panią Dyrektor, zawierał wiele atrakcji.
Dzień rozpoczął się prowadzeniem lekcji przez starszych uczniów, którzy wcielili się w rolę nauczycieli. Na sali gimnastycznej toczył się turniej piłki nożnej oraz piłki ręcznej. Uczniowie rywalizowali pod czujnym okiem pani Moniki i pana Krzysztofa. W salach lekcyjnych trwały również przygotowania do radosnego pochodu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Każda klasa miała za zadanie wykonać ekologiczną Marzannę.
Tego dnia, można też było sprawdzić swe siły w tańcu z Kamilą z klasy VIII .Chętnych na Zumbę było mnóstwo, a zajęcia okazały się niezwykle trafione.
Na zakończenie wszyscy uczniowie naszej szkoły przemaszerowali ulicami Kochcic wraz z przeróżnymi instrumentami oraz z własnoręcznie zrobionymi Marzannami. Towarzyszyły nam uśmiechy i radość z nadchodzącej wiosny.
21 marca to również – Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.
Solidarnie należało założyć po prostu kolorowe skarpetki, nie do pary, bo to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Uczniowie jak zwykle okazali swe wsparcie i zrozumienie, za co w imieniu SU bardzo dziękujemy.
Wielkie podziękowania wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody tego dnia.
Żadne słowa nie oddadzą atmosfery, jaka panowała wówczas w naszej szkole, ale poniższa galeria na pewno ją przybliży.
Nasi nowi Koledzy i nowa Koleżanka z Ukrainy mogli się z nami wspólnie pobawić i uśmiechać.

Mika Angelika
Warzyńska Monika