23 kwietnia – Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci – Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.

Zgodnie z długą tradycją, w Katalonii kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Biblioteka szkolna ZSP w Kochcicach zorganizowała szkolny Dzień Książki 26 kwietnia. W tym roku nasi czytelnicy podczas przerw międzylekcyjnych brali udział w quizach i konkursach czytelniczych. Największym powodzeniem cieszyło się czytanie tzw. „łamańców językowych” i rozwiązywanie rebusów o tematyce książkowej. Podczas obchodów tego święta nagrodzono również uczniów, biorących udział w konkursie plastycznym na plakat o książce i najciekawszą zakładkę do książki. Dzięki gazetce tematycznej zainteresowani mogli się dowiedzieć, dlaczego warto czytać i jakie korzyści z tego płyną.

Wszyscy odwiedzający nasze biblioteczne stanowiska zostali poczęstowani słodką niespodzianką.

Joanna Jelonek
Katarzyna Gambuś