4. Śląski Festiwal Nauki

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w 4. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach, czyli największym  wydarzeniu  promującym naukę.

Przestrzeń festiwalowa była podzielona na sześć obszarów wiedzy: nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki. Nowością była strefa elektromobilności. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, coś co zaciekawi, zainspiruje i przybliży świat szeroko pojętej nauki. Uczniowie  mieli do dyspozycji kilkaset atrakcji naukowych, w tym  stanowiska pokazowe, wykłady, warsztaty, koncerty i inne wydarzenia.

Dla grup zorganizowanych były również przygotowane warsztaty specjalne prowadzone przez cenione postacie ze świata nauki zarówno z kraju jak i ze świata.

Dwie grupy wzięły udział w naukowym show pt. “Gry planszowe Hakana Libdo”. Szwedzki producent muzyczny, artysta i za razem innowator zaprezentował uczniom grę karcianą “Manakatsu” oraz gry planszowe “Mathrix” i “Alterplex”. Gry te różniły się od innych popularnych gier planszowych i karcianych tym, że gracze musieli użyć swojej wyobraźni przestrzennej i obrać odpowiednią strategię myśląc w 3D. Było to nie lada wyzwanie zarówno dla uczniów jak i dla opiekunów.

Trzecia grupa miała okazję uzyskać odpowiedź na pytanie „Czy metody geofizyczne są przydatnym narzędziem w kryminalistyce?”.

Grupa najmłodszych uczestników natomiast wzięła udział w wydarzeniu „Biało na czarnym – samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie”, gdzie Pani Kamila Kielar zrelacjonowała swoją samotną wyprawę kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu tak zwanych niedźwiedzi duchów. Wyprawa została nagrodzona Kolosem w kategorii „Podróż Roku”, uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów oraz nagrodzona przez National Geographic Traveler jako podróż roku.

Uczennice klasy VI wraz z opiekunem miały okazję również wziąć udział w międzyszkolnym konkursie, gdzie udało im się wygrać książkę o tematyce astronomicznej. Gratulujemy!