DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W ZSP W KOCHCICACH

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, podczas której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto to ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej oraz służyć promocji języka ojczystego.
W obchody uroczystości włączyli się również uczniowie z naszej szkoły. W trakcie lekcji języka polskiego poznali specyfikę tego wydarzenia, jego cele i założenia. Obejrzeli prezentacje dotyczące dziejów polszczyzny, w jaki sposób powstał język polski i jakie słowa zostały zapożyczone z innych języków. Uczestniczyli także w zabawach słownych, tworzyli plakaty poświęcone temu świętu, tłumaczyli znaczenie różnych przysłów i gimnastykowali swój język czytając „łamańce językowe”.
Pojawiły się również ortograficzne łamigłówki, sprawdzające znajomość reguł poprawnej pisowni. Na przerwach chętni uczniowie poszukiwali wyrazów z trudnościami ortograficznymi, które były ukryte w różnych miejscach w szkole. Każdy poradził sobie z tym zadaniem na piątkę.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w radosnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy chętnie brali w nim udział i mam nadzieję, że każdy z nich uświadomił sobie, że nasz język jest bardzo ważny, więc powinniśmy o niego dbać i poprawnie używać w każdej sytuacji.

Aneta Budzik