Po raz kolejny, tym razem dnia 28 maja 2024r., w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kochcicach obchodzono Dzień Śląski. Dzięki takim imprezom w namacalny, kreatywny sposób podtrzymujemy śląskie tradycje, folklor i gwarę. Licznie zgromadzeni goście, entuzjazm występujących uczniów, przedszkolaków oraz dorosłych, aplauz publiczności są niepodważalnym dowodem umiłowania Śląska- naszej małej Ojczyzny.
Działający od lat w naszej placówce zespół folklorystyczny “Mały Śląsk”, jako pierwszy bawił zebranych. Zaprezentował barwny program artystyczny, w którym nie zabrakło śląskich piosenek, wierszy, monologów oraz tańców. Po raz pierwszy przedstawiono “Historię o żółtych brzuchach”, która w humorystyczny sposób przybliżyła pochodzenie przezwiska mieszkańców Kochcic. Małym i większym “Ślonzokm” z zespołu należą się gromkie brawa. A oto jego skład: Pola Lipinska, Kaja Burzyk, Natalia Głowin, Zuzanna Socha, Alicja Włodarek, Eliza Kobierska Antoni Kutz, Zofia Ligendza, Tobiasz Suchy, Jan Joś, Nadia Lukosek, Amelia Kasek, Angelika Ucinek, Natalia Woźny, Kaja Matysek, Magdalena Woitzik, Klaudia Woźny, Paulina Henel, Felicja Roj, Victoria Kauf, Anna Granosz, Laura Kazior, Nela Lipinska, Zuzanna Czajkowska, Lena Krawczyk, Marta Joś, Lena Matysek, Kacper Cogiel, Aleksander Mrugała, Ksawery Kempa, Darek Pawełka, Fabian Suchy oraz Kewin Saflik.
O tym, jak wielką wiedzą o najbliższym środowisku, a także o Śląsku mają nasi uczniowie, mogliśmy się przekonać podczas konkursu “My Szkolnioki, my Ślonzoki”. Utworzone z młodzieży klas IV-VIII drużyny, konkurowały w trzech kategoriach zadań: wiedza o regionie, śląskiej gwarze oraz “Jaka to melodia?” Losujący pytania i zadania na wirtualnym kole fortuny zawodnicy, świetnie i bezbłędnie odpowiadali. Nie było więc zaskoczeniem, iż jury konkursowe przyznało równorzędne nagrody dla obu drużyn w składzie: “My Szkolnioki” – Felicja Roj, Kacper Cogiel, Fabian Machoń, Nikola Kasek, Marek Woźny. “My Ślonzoki”- Anna Granosz, Aleksander Mrugała, Tomasz Suda, Paulina Piekacz, Fabian Suchy.
Po tych emocjonujących, konkursowych chwilach przyszedł czas na występy zespołów “Halka” oraz “Kochciczanki”. Pierwszy z nich- lubliniecka “Halka” nie tylko zachwycił publiczność tańcami i śpiewem, ale również edukacyjną prezentacją śląskich strojów oraz przyśpiewek i pląsów. Członkowie zespołu “Kochciczanki” dali świetny koncert śląskich piosenek. Obu zespołom za bezinteresowny występ serdecznie dziękujemy.
Na okoliczność Dnia Śląskiego w naszej placówce zorganizowano także wystawę prac lokalnych artystów. Podziwiać mogliśmy pejzaże oraz martwą naturę malowane farbą olejną przez pana Franciszka Manieckiego oraz obrazy w hafcie krzyżykowym pani Klaudii Koziorowskiej. Bardzo dziękujemy za udostępnienie tych dzieł i możliwość pokazania ich szerszej publiczności, która nie kryła zachwytu nad talentem autorów.
Licznie przybyli goście mieli także możliwość zwiedzania naszej Szkolnej Izby Regionalnej, która na co dzień pełni funkcję zaplecza dydaktycznego do realizacji edukacji regionalnej. W tak niecodziennym i pełnym atrakcji dniu w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Kochcicach nie obyło się również bez poczęstunku dla wszystkich zgromadzonych. Zadbała o to pani Gabriela Swierc- sołtys naszej wsi wraz z Radą Sołecką, której z serca dziękujemy.
Słowa podziękowań i naszą wdzięczność kierujemy także do Gminnej Komisji do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kochanowicach za dofinansowanie organizacji imprezy oraz wycieczki dla członków zespołu “Mały Śląsk” do Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Radość szkolnym artystom sprawiła także słodka niespodzianka przygotowana przez posłów na sejm RP- pana Przemysława Witka oraz pana Andrzeja Gawrona. Poznanie najlepszego środowiska, ludzi, którzy je zamieszkują, tradycji, które są kultywowane w rodzinach są istotnym elementem edukacji w naszej placówce. Ufamy, że dzięki takim imprezom w niecodzienny, atrakcyjny sposób możemy zachęcać młode pokolenie do odkrywania bogactwa kulturowego i specyfiki regionu, który zamieszkują.
Wiktoria Krawczyk
-koordynator projektu,
Opiekun zespołu „Mały Śląsk”













You must be logged in to post a comment.