DZIEŃ ŚLĄSKI W ZSP W KOCHCICACH

26.04.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kochcicach odbył się Dzień Śląski. Głównym celem imprezy było przybliżenie jej uczestnikom tradycji, folkloru, gwary regionu, w którym mieszkamy. Cały wystrój szkoły: korytarzy, auli, świetlicy, utrzymany był w śląskiej stylizacji, która zapraszała uczniów i przedszkolaków z nauczycielami oraz licznie przybyłych Gości do udziału w uroczystości.

Jako pierwszy zaprezentował się szkolny zespół folklorystyczny ,,Mały Śląsk”. Uczniowie w składzie: Laura Kazior, Zuzanna Czajkowska, Martyna Kotas, Lena Matysek, Lena Krawczyk, Nela Lipinska, Natalia Rek, Michalina Brzezina, Marta Joś, Paulina Henel, Aleksander Mrugała, Ksawery Kempa, Kacper Cogiel, Adam Burzyk oraz Piotr Rzepka zaprezentowali program artystyczny, składający się z piosenek, inscenizacji, wierszy oraz monologów w śląskiej gwarze. Całość ubogacił występ uczniów z klasy siódmej: Dariusza Pawełki, Fabiana Suchy i Kewina Saflika, którzy brawurowo wykonali przebój ze śląskiej top- listy, ,,Dzióbka mi dej”.

Dalsze atrakcje zapewnił zespół ,,Halka” z Lublińca, który przeprowadził warsztaty taneczne dla uczniów oraz tańcem i śpiewem zachwycił wszystkich widzów.

Swoją literacką, wspaniałą twórczość miała okazję zaprezentować nasza lokalna poetka- p. Maria Boczoń. Nie zabrakło także krótkiej prezentacji dzieci przedszkolnych w kolorowych strojach. Tuż za nimi wystąpił zespół ,,Kochciczanki”, który od lat działa w naszej wsi i śpiewem, piosenką rozwesela wszystkich słuchających.

Wszyscy zebrani mieli również okazję wysłuchać, zabawnych i perfekcyjnie zaprezentowanych monologów przez laureatki konkursu ,,Godomy po naszymu”: uczennicę klasy 8a Paulinę Kubica oraz panią Różę Kosielską.

W ramach realizacji projektu ,,Bliżej Śląska” w naszej placówce przeprowadzone zostały dwa konkursy. Pierwszy plastyczny ,,Spacerkiem po mojej okolicy”, skierowany do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3, drugi poetycki ,,Mnie ta ziemia od innych droższa”, dla młodzieży z klas 4-8. W pierwszym triumfowali: Antoni Wiśniewski, Zuzanna Pabiasz, Natalia Wożny, Magdalena Kaczmarczyk, Adam Broniarek, Mikołaj Kobierski, Tymon Kawka, Błażej Chmiel, Anna Galuska, Eryk Rodewald. W drugim zwycięzcami zostali: Łukasz Mietelski, Liliana Kocyba, Milena Wręczycka, Martyna Kotas, Nikola Kasek, Julia Jon. Nagrody dla wszystkich wyróżnionych ufundowała Gminna Komisja d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której za finansowe wsparcie serdecznie dziękujemy.

Na okoliczność obchodów Dnia Śląskiego zorganizowano wystawy pokoleniowe prac plastycznych, ukazujących piękno naszej wsi i jej okolic, wykonane w latach 1987- 2000 oraz 2023. Wyeksponowano również wiersze uczniów, które powstały w bieżącym roku oraz w 1997.

Nie obyło się również bez słodkiego, śląskiego poczęstunku jakim był pyszny kołocz z makiem, jabłkiem, serem i posypką dla wszystkich uczestników imprezy. Został on ufundowany przez sołtysa Kochcic – panią Gabrielę Swierc, do której kierujemy gorące podziękowania.

Mamy nadzieję, że Dzień Śląski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kochcicach długo pozostanie w pamięci nie tylko uczniom, przedszkolakom, pracownikom naszej placówki, ale również tak licznie przybyłym Gościom oraz Rodzicom. Za Waszą obecność bardzo dziękujemy.

Wierzymy, że nadal, z tak wielkim entuzjazmem, nasi podopieczni będą kultywować śląską tradycję i kulturę.