ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W NASZEJ SZKOLE

21 marca corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, a główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania i publikowania poezji na całym świecie. Ponieważ tego dnia w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Poezji zorganizowaliśmy dzień później, tj. 22 marca. Uczniowie wypożyczyli w bibliotece lub przynieśli z domów swoje ulubione tomiki poezji. Znalazły się wśród nich wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, K. I. Gałczyńskiego i wielu innych. Na lekcji języka polskiego poznaliśmy wybrane utwory. Na przerwach bawiliśmy się w „poetyckich detektywów”. W różnych miejscach w szkole ukryte były wiersze polskich poetów.
Uczniowie bez problemu odnaleźli wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nic dwa razy”, Tadeusza Różewicza „Przepaść”, Czesława Miłosza „Ojciec objaśnia”, a także znany i lubiany utwór Juliana Tuwima pt. „Spóźniony słowik”, który razem recytowaliśmy. Podczas tego dnia okazało się, że wśród nas są osoby, które próbują pisać wiersze. Kto wie, być może w przyszłości będą mogły wydać swój tomik i rozpoczną poetycką podróż? Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy razem z Sanah wiersz W. Szymborskiej „Nic dwa razy”. Myślę, że Święto Poezji na długo zapadnie nam w pamięci. Dzień ten połączył wspólną zabawę, naukę i zdrową rywalizację z promocją czytelnictwa. Potwierdził również, że poezja może być ciekawa i wzruszająca.

Budzik Aneta