Biuletyn Informacji Publicznej
 Biuletyn Informacji Publicznej
 e-Dziennik
 e-Dziennik

Warsztaty z Zespołem „Śląsk”

 

Klasa 3 miała okazję odwiedzić siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie – jedno z najbardziej znanych miejsc związanych z polską kulturą ludową.Nie była to zwykła wycieczka, ale prawdziwa lekcja tradycji, rytmu i pasji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wnętrz zabytkowego pałacu. Największy zachwyt wzbudziły w nas magazyny kostiumów. Zobaczyliśmy ręcznie haftowane stroje, które artyści przywdziewają na występy na całym świecie. Dowiedzieliśmy się, że niektóre z nich ważą tyle, co porządny plecak turystyczny! Przewodnik opowiedział nam o historii zespołu i o tym, jak wielką wagę przywiązuje się tu do dbałości o każdy detal – od koronki po pióra przy kapeluszach. Ważną częścią programu były warsztaty taneczne. Pod okiem tancerki zespołu „Śląsk” przeszliśmy przyspieszony kurs tańca ludowego. Na sali baletowej uczyliśmy się podstawowych kroków i figur. Najwięcej emocji wzbudziła nauka tradycyjnego Trojaka. Choć początki były trudne, a nogi czasem się plątały, to dzięki cierpliwości instruktorów udało nam się zatańczyć wspólny układ. Dzień spędzony w Koszęcinie pokazał nam, że taniec ludowy to nie tylko historia, ale przede wszystkim niesamowita energia i ciężka praca. Wracaliśmy do domów zmęczeni fizycznie, ale naładowani pozytywnymi emocjami i dumą z naszej regionalnej kultury.